Napowietrzanie oczka – w rozmowach z klientami często słyszymy, że wentylacja jest potrzebna tylko zimą. Jeśli zamarznięta powierzchnia wody zapobiega wymianie gazu, jest to oczywiście najbardziej poprawne. Jednak to samo, co jest wentylowane pod lodem, może wiele zrobić bez tak zwanej sztucznej dziury lodowej, która jest połączeniem tego, co jest pod lodem, a tym, co jest nad lodem. Przez ten otwór dwutlenek węgla w wodzie może wejść w kontakt z powietrzem atmosferycznym, do którego jest wypierany między innymi przez pompowane powietrze. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż wykrywanie otworów lodowych, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do kąpieli w stawie lub uszkodzić geomembranę, jeśli ktoś jest bardzo blisko brzegu.

Napowietrzanie oczka, czyli o czym warto pamiętać?

Niewiele osób wie teraz, że napowietrzanie stawu jest najbardziej pożądane, gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 20 ° C. Jest tak, ponieważ rozpuszczalność gazów w wodzie zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury. A procesy biologiczne, w szczególności zarodkowanie i wzrost kolonii alg, rosną intensywniej wraz ze wzrostem temperatury w stawie. Właśnie wtedy warto jest postawić na napowietrzanie oczka.

Ich wyjątkowość polega na tym, że rosną i rozwijają się wszędzie tam, gdzie inne formy życia już mówiły o pasie. Glony żyją w zimnych morzach arktycznych i w gorącej wodzie, która płynie z wód geotermalnych i gejzerów w wygasłych kraterach lub uśpionych wulkanach. W związku z czym wentylacja oczka wodnego i stawu jest korzystna? Ponieważ poprawia jakość wody i przyczynia się do znacznego wzrostu tlenu w zbiorniku. Dzięki temu ryba może bezpiecznie czekać na chłodny okres. Wentylacji zapobiega również zjawisko Przyduchy, czyli stopniowy spadek ilości tlenu w wodzie, który pomaga śnić rybom. Nie należy się zastanawiać tylko pomyśleć o aspekcie jakim jest napowietrzanie oczka.

System wentylacji chroni staw przed zamarznięciem i służy do utworzenia naturalnej dziury lodowej, przez którą tlen dostaje się również do zbiornika. Nowoczesne pompy powietrza są łatwe w montażu, bardzo ciche i wydajne. Nie mają naoliwionych części, co oznacza, że ​​tlen wchodzący do zbiornika jest wolny od zanieczyszczeń. Zapewniamy rybom czystość i spokój, które są tak ważne w zimnych miesiącach. Z drugiej strony odporność na warunki pogodowe oznacza, że ​​pompa może wytrzymać bardzo niskie temperatury i wilgotność, więc nie musisz się martwić o prawidłowe działanie urządzenia nawet przy bardzo zimnej pogodzie lub silnym śniegu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *