Lampa na glony do oczka – glony to ekologiczna grupa organizmów jednokomórkowych i wielokomórkowych z niepowiązanych grup ewolucyjnych.

 Lampa na glony do oczka

Należy pamiętać, że nawet złożone struktury wielokomórkowych glonów, które rosną w postaci talii, nie rozwinęły narządów takich jak rośliny. Glony to organizmy żywe – autotrofy. Zdecydowanie zaleca się obecność glonów w stawie lub stawie. Przy odpowiedniej ilości organizmów możesz zapewnić wymagany poziom natlenienia wody i utrzymać równowagę biologiczną. Na przykład sama obecność nitkowatych glonów wskazuje na zdrową wodę w zbiorniku wodnym. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być lampa na glony do oczka.

Zbyt wysokie glony zaburzają równowagę biologiczną, a tym samym zakłócają proces spontanicznego oczyszczania wody. Ilość tlenu, wartość pH i twardość węglanowa wody w zbiorniku również wahają się nienormalnie. Nadmiar glonów na powierzchni szyby ogranicza dostępność światła dla roślin głębinowych i organizmów wodnych. Zwiększa się również proces fermentacji beztlenowego rozkładu materii organicznej, co może wpływać na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Coraz więcej osób stawia zatem na lampa na glony do oczka.

Nadmiar metabolitów (substancji), są toksyczne dla ludzi i mogą powodować poważne alergie, egzemę itp. Inwazji glonów towarzyszy nieestetyczny wygląd stawu lub zielony kolor stawu (z dużą ilością zielonych alg) i wysoki poziom zmętnienia wody. Duża liczba sinic może objawiać się oleistą warstwą na powierzchni stawu (błona śluzowa bakterii) i słodkim zapachem. Niewystarczające usuwanie opadłych liści, resztek, martwych roślin i odchodów martwych ryb zwiększa również obecność związków organicznych. Zatem warto zastanowić się nad zakupem czegoś takiego jak lampa na glony do oczka.

W takim przypadku warstwa dna tworzy się na dnie stawu lub większym stawie. Obecność grubej warstwy osadów organicznych wpływa bezpośrednio na utratę przejrzystości wody i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu (z powodu gnicia). Błoto jest doskonałym źródłem wolnych fosforanów, które stymulują wzrost glonów. Dlatego regularne usuwanie jest niezbędne. Usuwanie osadów za pomocą preparatów biologicznych skutecznie zmniejsza i jest bezpieczną alternatywą dla mechanicznego łamania i wyciągania osadu (który może wpływać na nadmierne uwalnianie związków organicznych do słupa wody). Dostęp do światła można naturalnie ograniczyć poprzez „sadzenie” roślin wodnych o dużych liściach unoszących się na powierzchni wody. Jeśli zbiornik jest narażony na bardzo wysoką ekspozycję, można użyć specjalnych mat ochronnych rozłożonych na jego powierzchni. Warto również zastosować fontanny i kaskady, aby utrzymać chłodny przepływ wody. Zatem pozostaje zadać pytanie czy lampa na glony do oczka to dobre rozwiązanie.

Oprócz mechanicznego usuwania glonów z powierzchni wody zwykle stosuje się specjalne filtry z lampą UV (UV-C) i pompą wodną. Metoda jest skuteczna przeciwko zielonym algom i sinicom przy niezłożonych strukturach komórkowych, które są obecne w kolumnie wodnej jako zawiesina koloidalna. Niestety lampa UV nie radzi sobie z rozkwitem nitkowatych glonów. Ze względu na rozbudowaną strukturę nie dostają się do filtra (zamiast promieniowania UV). Należy zauważyć, że podczas korzystania z lamp UV należy regularnie stosować organiczne preparaty bakteryjne. Niestety lampy UV zabijają również przydatne bakterie, dlatego filtrowanie powinno odbywać się we właściwych cyklach. Filtry należy regularnie czyścić.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *